Naime, State Department je u izvještaju objavio da je na crnu listu, koju je potpisao predsjednik SAD-a Barack Obama, dodao imena tri osobe, među njima i građanina BiH Nasera Keljmendija. Njegova kriminalna grupa, u istraživanjima koja je objavio sarajevski Centar za istraživačko novinarstvo (CIN), povezuje se sa osnivačem SBB-a Fahrudinom Radončićem, koji je sklopio koalicioni sporazum sa liderom SDP-a Zlatkom Lagumdžijom, prema kojem je novi ministar sigurnosti BiH.
“Vidite, godinama je policija pratila stvarno pogrešne ljude. Možda je taj nesretni Keljmendi sitni kriminalac, ali neko se pametno sjetio da prije dvije godine prisluškivace okrene i ka drugome i tako je uhvacen Turkovic.” Ovako je Fahrudin Radoncic – utemeljitelj Avaza, osnivac SBB-a, a zahvaljujuci Zlatku Lagumdžiji, lideru SDP-a, buduci ministar sigurnosti BiH – govorio u septembru prošle godine za magazin Start.
Uz Radončićevu izjavu, podsjetimo na to da je Keljmendi, pojavljujući se kao svjedok Tužiteljstva BiH na sudenju Zijadu Turkoviću i ostalima, rekao kako često ide u Avaz. O njihovom prijateljstvu je bio dobro informiran i Raffi Gregorian, dok je u BiH bio prvi zamjenik visokog predstavnika, zbog čega je i dospio na Avazovu listu omraženih stranaca, no nije jasno da o prijedlogu Radončića za ministra sigurnosti (još) šute i američka ambasada i OHR. Ako se Radončić, kao vlasnik dnevne novine, mogao miješati u istrage Interpola protiv Keljmendija, pitanje je šta je sve u stanju uraditi kao ministar sigurnosti BiH? Posljedice neće osjetiti samo BiH.
SIPA se bavila poslovnim vezama Radončića i Keljmendija te je otkrila da su njih dvojica vršili razmjenu nekretnina, a, između ostalog, ispostavilo se da je Radončić vlasnik jednog od dva blindirana džipa koje je Keljmendi naručio iz SAD-a, a koji su stigli u Sarajevo i pored zabrane američke vlasti. Također, Keljmendi se pojavio u Tuzli nakon objavljivanja tendera za prodaju zemljišta koje je upravo Radončić pikirao za poslovni objekat sa svojim tadašnjim poslovnim partnerom Miroslavom Miškovićem, poznatim finansijerom Slobodana Miloševića.
Finansijer prometa heroina
Pojedini mediji u regionu su pisali da se Naser Keljmendi nalazi na čelu najače albanske kriminalne porodice na Balkanu koja vodi prljave poslove iz Peći i Sarajeva. CIN je pisao krajem 2009. godine kako Keljmendi i njegov klan upravljaju nizom firmi u BiH, Crnoj Gori, Srbiji i na Kosovu te imaju veze sa uticajnim ljudima u regionu.
Prema podacima policije, Keljmendi je glavni finansijer i organizator prometa heroina koji u Peć stiže autobusima iz Istanbula i Albanije, a odatle u zapadnu Evropu.
Jedna od najboljih “preporuka” da Keljmendi dospije na crnu listu su podaci koje Interpol (kao i druge međunarodne istražne agencije za borbu protiv organizovanog kriminala, prije svih FBI i DEA) posjeduje i na osnovu kojih je još prije nekoliko godina sačinjen debeli dosje. To je izvještaj u kome stoji da je Interpol u nekoliko proteklih godina zaprimio značajnu količinu informacija o kriminalnim aktivnostima grupe koju vodi Keljmendi i koja je uključena u ilegalnu trgovinu narkoticima, cigaretama, krijumčarenje, iznude, ubistva, ugrožavanje sigurnosti, pranje novca, utaje poreza, trgovinu ljudima itd.
Bez odgovora
Tužitelji u Sarajevu su sumnjali da je povezan sa pokušajem ubistva, podmetanjem bombe pod automobil, bacanjem eksplozivnih naprava na kuću. Dovodio se i u vezu sa ubistvom Ramiza Delalića, a pojavili su se i dokazi koji upućuju na to da je Keljmendi lično platio pripadnike Šabačke grupe da ubiju Delalića.
Pokušali smo pitati potpredsjednika SDP-a Damira Hadžića kako u SDP-u gledaju na stavljanje na američku crnu listu Keljmendija i njegovu povezanost s Radončićem, ali odgovor nismo uspjeli dobiti. Na naše pozive Hadžić se nije želio javiti. (oslobodjenje.ba)